תוכן עניינים

ויזה למדינות שנגן באירופה

אמנת שנגן הינה אמנה שחתומות עליה 26 ממדינות אירופה, והן:

אוסטריה, איסלנד, איטליה, אסטוניה, בלגיה, גרמניה, דנמרק, הולנד, הונגריה, יוון, לוקסמבורג, לטביה, ליטא, ליכטנשטיין, מלטה, נורבגיה, סלובניה, סלובקיה, ספרד, פולין, פורטוגל, פינלנד, צ'כיה, צרפת, שוודיה ושוויץ.

ויזה לאירופה
בירוק מסומנות המדינות החברות באמנת שנגן

בתור ישראלים אנחנו כיום לא צריכים להוציא ויזה למדינות האלה, וזה נשמע לנו קצת מוזר שהמדינות האלה דורשות ויזה. הרי אנחנו רגילים לטוס לאירופה ברגיל, בספונטניות, ללא שום ויזה. אז מה קורה פה?

כבר היום יש מעל 100 מדינות שהתושבים שלהם חייבים להוציא ויזה אם הם רוצים להיכנס לאחת ממדינות שנגן. אלה הן המדינות שאזרחיהן מחוייבים בויזה לאירופה:

AFGHANISTAN, ALGERIA, ANGOLA, ARMENIA, AZERBAIJAN, BAHRAIN, BANGLADESH, BELARUS, BELIZE, BENIN, BHUTAN, BOLIVIA, BOTSWANA, BURKINA FASO, BURMA/MYANMAR, BURUNDI, CAMBODIA, CAMEROON, CAPE VERDE, CENTRAL AFRICAN REPUBLIC, CHAD, CHINA, COMOROS, CONGO, COTE D'IVOIRE, CUBA, DEMOCRATIC REPUBLIC OF CONGO, DJIBOUTI, DOMINICAN REPUBLIC, ECUADOR, EGYPT, EQUATORIAL GUINEA, ERITREA, ETHIOPIA, FIJI, GABON, GAMBIA, GHANA, GUINEA, GUINEA-BISSAU, GUYANA, HAITIINDIA, INDONESIA, IRAN, IRAQ, JAMAICA, JORDAN, KAZAKHSTAN, KENYA, KUWAIT, KYRGYZSTAN, LAOS, LEBANON, LESOTHO, LIBERIA, LIBYA, MADAGASCAR, MALAWI, MALDIVES, MALI, MAURITANIA, MONGOLIA, MOROCCO, MOZAMBIQUE, NAMIBIA, NAURU, NEPAL, NIGER, NIGERIA, NORTH KOREA, OMAN, PAKISTAN, PAPUA NEW GUINEA, PHILIPPINES, QATAR, RUSSIA, RWANDA, SAO TOME AND PRINCIPE, SAUDI ARABIA, SENEGAL, SIERRA LEONE, SOMALIA, SOUTH AFRICA, SOUTH SUDAN, SRI LANKA, SUDAN, SURINAME, SWAZILAND, SYRIA, TAJIKISTAN, TANZANIA, THAILAND, TOGOTUNISIA, TURKEY, TURKMENISTAN, UGANDA, UZBEKISTAN, VIETNAM, YEMEN, ZAMBIA, ZIMBABWE

מנגד, יש רשימה של מעל 60 מדינות, ישראל בתוכן, אשר אזרחיהן יכולים היום לבקר במדינות שנגן ללא ויזה. אלה המדינות האלה:

ALBANIA, ANDORRA, ANTIGUA AND BARBUDA, ARGENTINA, AUSTRALIA, BAHAMAS, BARBADOS, BOSNIA AND HERZEGOVINA, BRAZIL, BRUNEI DARUSSALAM, CANADA, CHILE, COLOMBIA, COSTA RICA, DOMINICA, EL SALVADOR, FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF MACEDONIA, GEORGIA, GRENADA, GUATEMALA, HOLY SEE (VATICAN CITY STATE), HONDURAS, ISRAEL, JAPAN, KIRIBATI, MARSHALL ISLANDS, MAURITIUS, MEXICO, MICRONESIA, MOLDOVA, MONACO, MONTENEGRO, NEW ZEALAND, NICARAGUA, PALAU, PANAMA, PARAGUAY, PERU, SAMOA, SAN MARINO, SEYCHELLES, SERBIA, SINGAPORE, SOLOMON ISLANDS, SOUTH KOREA, ST KITTS AND NEVIS, ST LUCIA, ST VINCENT AND THE GRENADINES, TIMOR-LESTE, TONGA, TRINIDAD AND TOBAGO, TUVALU, UKRAINE, UNITED ARAB EMIRATES, UNITED STATES OF AMERICA, URUGUAY, VANUATU, VENEZUELA

אוקי, אז מה הולך להשתנות?

מדינות אירופה החתומות על אמנת שנגן החליטו שהמצב הנוכחי לא מתאים להן כבר. הן החליטו שהן צריכות פיקוח ושליטה נרחבים יותר על הגבולות שלהן. כנראה שגם לפעולות הטרור שאירופה חוותה בשנים האחרונות הייתה תרומה להחלטה, כמו גם לכמות המהגרים העצומה שמגיעה לאירופה בשנים האחרונות. הסיבות האלה ואולי סיבות נוספות גם גרמו לממשלות אירופה להגביר את אבטחת הגבולות שלהן.

הוחלט שהחל משנת 2021, כל המדינות שעד כה האזרחים שלהן היו פטורים מהוצאת ויזה, יחוייבו להוציא ויזה שונה, אשר נקראת ETIAS, על מנת להיכנס לכל אחת מהמדינות החברות באמנת שנגן.

 

ויזת ETIAS
רשימת המדינות שיצטרכו ויזה לאירופה החל משנת 2021

מה זה ויזה מסוג ETIAS ?

טוב ששאלתם. ETIAS זה ראשי תיבות של European Travel Information and Authorization System. ההגדרה הרשמית של מדינות אירופה די מסובכת, ואפשר להגיד בפשטות ש ETIAS זה שם של ויזה חדשה שנצטרך (אנחנו ועוד אזרחי 60 מדינות אחרות) להוציא על מנת להיכנס לאירופה. האירופאים לא המציאו שום דבר חדש. כבר היום יש ויזות אלקטרוניות להרבה מדינות בעולם. ה ETIAS של אירופה לא שונה מה-ETA שצריך להוציא לפני ביקור בקנדה, או NZETA שנדרש על מנת לבקר בניו זילנד.

אז מה הבשורה הגדולה?

מערכת ETIAS תאפשר לישראלים ולתושבי מדינות אחרות, להוציא ויזה לאירופה בתהליך פשוט ומהיר באינטרנט, שיהיה מהיר בהרבה מהוצאת ויזה רגילה (מדובר על תהליך של כ-10 דקות), וזול משמעותית מהוצאת ויזה רגילה.

איך זה יעבוד?

לפני הטיסה לאירופה, תצטרכו למלא טופס מקוון עם הפרטים האישיים שלכם ופרטי הדרכון. בסוף הטופס תצטרכו לשלם עבור השירות. בתוך מספר דקות עד ימים, תקבלו אישור על הויזה, וויזת ה ETIAS תישלח לכם במייל. כאשר תנחתו באחת ממדינות אמנת שנגן, תידרשו להציג בכניסה למדינה את הויזה שלכם. לאחר שתיכנסו למדינה, תוכלו לעבור בחופשיות בין מדינות שנגן באירופה.

הויזה תיהיה תנאי כניסה לאירופה, ותידרשו להציג את הויזה לפני עליה לטיסה או לשיט לאירופה.

מאפיינים של ויזת ה ETIAS

כאמור, ויזת ה ETIAS תיהיה הכרחית על מנת לבקר באירופה. היא תיהיה בתוקף ל-3 שנים והיא תאפשר לכם לבקר באירופה לתקופה שלא עולה על 90 יום ברצף. היא בגדול למטרות תיירות (לא עבודה או לימודים), אך תוכלו להשתמש בה על מנת להגיע לאירופה למטרות עסקיות (על פי ההנחיות:  allowed to engage in business and tourism activities.)

את ויזת ה-ETIAS תיהיו חייבים להוציא מראש לפני העלייה למטוס. לא תתאפשר הוצאת ויזה בנחיתה באירופה, ולא תוכלו לעלות על טיסה לאירופה (למדינות שנגן) אם אין בידכם את הויזה מראש.

איך מקבלים ויזת ETIAS לאירופה?

היום עדיין אין צורך בהוצאת ויזה לאירופה למדינות שנגן, ולכן עדיין אין אפשרות היום להוציא ויזת ETIAS. על פי ההערכות של אמנת שנגן, בסוף 2021 החובה להוציא ויזה למדינות אירופה תיכנס לתוקף, ותיפתח גם מערכת הוצאת הויזות של האיחוד האירופי. תהליך ההוצאה אמור להיות פשוט יחסית והוא יכלול מספר שלבים:

1. בשלב הראשון תצטרכו למלא טופס באינטרנט עם הפרטים האישיים שלכם ופרטי הדרכון. על מנת לשלוח את הבקשה, תצטרכו לשלם בכרטיס אשראי בסוף מילוי הטופס.

2. המערכת הממוחשבת של מדינות שנגן יבדקו את הפרטים במילאתם בצורה אוטומטית, ויבדקו אותם מול מאגרי מידע שונים שיש להם על מנת להחליט אם לאשר לכם ויזה או לא.

3. אם יש סיבה לחשוב שיש סיכון בלתת לכם ויזה, הבקשה שלכם תעבור לבדיקה ידנית.

4. אם המערכת האוטומטית אישרה אתכם, או שאושרתם בבדיקה ידנית, אתם תקבלו את הויזה ישירות למייל שלכם.

5. כעת תוכלו להיכנס לאירופה. בעלייה למטוס יבדקו שיש לכם ויזת ETIAS ורק לאחר מכן תוכלו לעלות לטיסה.

6. בנחיתה או בכניסה קרקעית למדינות שנגן, תיבדק ויזת ה ETIAS שלכם, ואם הכל תקין תוכלו להיכנס לאירופה.

איזה מידע צריך למסור בשביל לקבל ויזת ETIAS?

טופס הבקשה לויזת ה ETIAS אמור לקחת בערך 10 דקות למילוי אונליין. כל הממשק יהיה באינטרנט, ואין צורך לשלוח מסמכים פיזית או להגיע לשגרירות כלשהי. כחלק מטופס בקשת הויזה, נדרשים למלא פרטים אישיים ופרטי הביקור. להלן הפרטים שתידרשו למלא כאשר תרצו לקבל ויזת ETIAS:

  • פרטים אישיים כמו שם פרטי ומשפחה, מקום ותאריך לידה, אזרחות וכתובת.
  • כתובת מייל וטלפון
  • רמת השכלה ונסיון תעסוקתי
  • המדינה הראשונה באירופה שאתם מתכוונים לבקר בה
  • שאלות רקע לגבי מצבכם הרפואי, שאלות לגבי ויזות שהיו לכם בעבר, מדינות שביקרתם בהן וכו.
  • פרטי הדרכון שלכם, כולל מספר דרכון, תוקף וכו'.

 

למה המידע הזה משמש?

כאשר תגישו את בקשת הויזה, היא תיבדק על ידי הגוף האירואפי המוסמך לכך. יבדקו אמינות הנתונים שיספקתם, והזכאות שלכם לויזה. אם יוחלט שאתם זכאים לויזה (הרוב המוחלט של מי שיבקש ויזה לאירופה יקבל את הויזה), אתם תקבלו את הויזה שלכם במייל.

קישור בין ויזת ה ETIAS לדרכון שלכם

כאמור, כאשר אתם תמלאו את בקשת הויזה, תידרשו להכניס את פרטי הדרכון שלכם. הויזה שלכם תיהיה מקושרת לדרכון שלכם, ולא תוכלו להיכנס עם הויזה הזאת עם דרכון אחר. מעבר לזה, אם הדרכון שלכם יפוג תוקף, תידרשו להוציא ויזה חדשה. לא ניתן להציג את הדרכון הישן ולהיכנס עם הויזה. הויזה שתשתמשו בה חייבת להיות תואמת לדרכון שאותו תחתימו בכניסה לאירופה.

כמה עולה ויזת ETIAS לאירופה?

על פי הגוף הרשמי שאחראי על הוצאת הויזות מסוג ETIAS, המחיר של הויזה יהיה 7 יורו. המחיר הזה תקף רק למבוגרים מעל גיל 18. ילדים מתחת לגיל 18 עדיין יצטרכו למלא טופס בקשה לויזה עם כל הפרטים ולקבל ויזה על מנת להיכנס לאירופה, אך הם פטורים מתשלום דמי אגרה, והגשת הבקשה היא חינם בשבילם.

רוצים להתעדכן במידע על ויזה לאירופה? הכניסו את הפרטים שלכם ונשלח לכם מייל כאשר יצאו הנחיות חדשות לגבי הויזה לאירופה

בלחיצה על הכפתור, אתם מאשרים שליחת עדכונים מהאתר למייל שלכם.

ויזה לאירופה - סיכום שאלות ותשובות

נכון להיום, ישראלים לא צריכים ויזה לאירופה. ישראלים יצטרכו להוציא ויזה לאירופה החל משנת 2021.

כרגע השינוי יכנס לתוקף במהלך שנת 2021 ואז ישראלים יחויבו להוציא ויזה לפני הכניסה למדינות אירופה.

כאשר הצורך בויזה יכנס לתוקף, תהליך ההוצאה יהיה אינטרנטי ויכלול מילוי פרטים אישיים ותשלום מקוון באתר שלנו.