טיסות לחו"ל בתקופת הקורונה – כל המידע שחשוב לדעת

תוכן עניינים

מידע חשוב וסידורים לפני הטיסה, התנהלות במהלך הטיסה והשהות בחו"ל, בידודים, ועוד:

טיסות בתקופת הקורונה

עדכונים אחרונים בנוגע לטיסות לחו"ל בתקופת הקורנה:

▪ 15.10.20: אישור הסרת ההגבלה על הזמנת כרטיסי טיסה: עד כה ולאורך כל הסגר רק אזרחים אשר רכשו כרטיסי טיסה לפני תחילת הסגר הורשו לטוס – נכון להיום הממשלה קיבלה החלטה לפיה הגבלה זו תוסר, ומעתה כל האזרחים יורשו להזמין כרטיסי טיסה.
יחד עם זאת, יש להקפיד על ההנחיות עבור נוסעים נכנסים למדינת ישראל, ולהקפיד על מילוי והגשת הטפסים המתאימים מראש.
כמו כן – חלה חובת כניסה ל-14 ימי בידוד לנוסעים אשר חוזרים ממדינה שנחשבת כאדומה – לפרטים נוספים ומעקב אחר המדינות אשר החזרה מהן מצריכה בידוד ניתן לעקוב אחר רשימת החלוקה למדינות ירוקות/אדומות של משרד הריאות.

אלו אזרחים אינם מורשים לטוס לחו"ל במהלך תקופת הקורונה?

אזרחים אשר משויכים לאחד מהקטגוריות הנ"ל אינם מורשים להיכנס או לצאת מישראל במהלך תקופת הקורונה:

▪ אזרחים אשר מאובחנים בתור חולי קורונה מאומתים – זאת למעט אזרחים אשר כבר חלו והחלימו וכבר אינם נחשבים תחת הקטגוריה הנ"ל.
▪ אזרחים אשר היו במגע עם חולים מאומתים (או אזרחים אחרים אשר ייתכן ונחשפו לחולים מאומתים ומחויבים להיות בבידוד) במהלך 14 הימים שקדמו לתאריך הטיסה – בשהייה של פחות מ -2 מטרים מהחולים המאומתים ולמשך פרק זמן של לפחות 15 דקות.
▪ אזרחים אשר התפתחו אצלם תסמין או מספר תסמינים זהים לאלו של נגיף הקורונה בטווח של 14 הימים שקדמו למועד הטיסה, כגון חום של מעל ל-38 מעלות, קשיי נשימה, שיעול, אובדן חוש טעם וריח וכד'.
▪ אזרחי אשר משויכים/עובדים/לוקחים חלק כלשהו במערכת הבריאות, ומתוקף תפקידם או הנחיות מסוימות של המשרד אליו הם משויכים אינם רשאים לטוס לחו"ל בתקופה זו.

אזרחים אשר אינם תושבי מדינת ישראל שאין להם אישור כניסה למדינה חתום ע"י סניף קונסוליה ישראלית במדינה שלהם – כניסה של תושבים זרים לישראל ללא האישור המתאים תאושר אך ורק במקרים חריגים.

מהם התנאים עבור אזרחים אשר עומדים בתנאים ומורשים לטוס לחו"ל בתקופת הקורונה?

ראשית, חשוב לבדוק שהמדינה אשר אליה מעוניינים לטוס מאפשרת כניסה של אזרחים ישראלים אליה – מאחר ומדינת ישראל נחשבת כמדינה אדומה ייתכן ומדינות מסוימות לא יאפשרו כניסה של ישראלים אליה.

לאחר שאומת כי המדינה אליה מעוניינים לטוס מאפשרת כניסת אזרחים ממדינת ישראל, יידרש מהנוסעים למלא טופס מקוון באתר הרשמי של משרד הבריאות – טופס הצהרת נוסע יוצא מישראל.

הטופס ימולא עבור כל נוסע וגם עבור כל נוסע נלווה, כולל ילדים.

לאחר מילוי והגשת הטופס הנוסע  יקבל את אחד מהשניים:

▪ אישור עלייה לטיסה – את האישור יש לשמור או להדפיס, על מנת להציג  בכניסה לשדה התעופה יחד עם כרטיס הטיסה.
▪ סירוב עלייה לטיסה – הסירוב מתקבל במקרים בהם הנוסע אינו יכול לאשר את כל הסעיפים של הצהרת הבריאות. במקרה של קבלת הסירוב – יש ליצור קשר עם חברת התעופה המיועדת לטיסה לעדכון ולבירורים.

 

לאלו מדינות ניתן/לא ניתן לטוס בתקופה זו?

נכון להיום, כלל מדינות העולם מחולקות לרשימות של מדינות ירוקות, כתומות או אדומות בהתאם למצב התחלואה של האוכלוסייה שלהן – נתונים אלו נקבעו לפי מדד שיצר גוף בשם CDC (Centers for Disease Control ) –  המרכז לבקרת מחלות ומניעתן, אשר ממוקם בארה"ב.

CDC חילקו את כלל מדינות העולם ל-3 קטגוריות, אשר נקבעו לפי רמות הסיכון, וביחס לכמויות תושבים אשר עומדות על 300 אלף ומעלה:

רמת סיכון 1 מדינות בהן המדד עומד על 50-250 נדבקים חדשים ביום
רמת סיכון 2 – מדינות בהן המדד עומד על בין 250-500 נדבקים חדשים ביום
רמת סיכון 3 – מדינות בהן המדד עומד על 500 נדבקים חדשים ביום, ומעלה

בפברואר 2020 הוקם ארגון עולמי בשם EndCoronavirus אשר מונה מעל ל-4000 מתנדבים פעילים (מדענים, מארגני קהילות, אזרחים, בעלי עסקים ועוד), במטרה לפתח פתרונות, לייעל דרכי פעולה ולהעביר הנחיות כדי להילחם במגיפה.
הארגון ייצר רשימת מיפוי של מדינות העולם לפי דרגות הסיכון, בהתבסס על כמויות נדבקים שבועיות ודו-שבועיות.

יחד עם זאת, עדיין יכולים לקרות מקרים בהם מדינות אשר מוגדרות כירוקות עלולות לא לאפשר כניסה של אזרחים ישראלים אליהן, שכן ישראל נכון לעכשיו נחשבת כמדינה אדומה – לכן טרם תכנון הנסיעה חשוב להתעדכן בהנחיות הספציפיות של מדינת היעד (מומלץ להיעזר באתרים רשמיים ומהימנים כגון אתרים ממשלתיים, אתרי משרדי תיירות וכד').

משרד הבריאות יצר רשימה אשר מחלוקת לפי מדינות ירוקות ואדומות, ומתעדכנת באופן דו-שבועי – לפי רשימה זו ניתן לדעת מהן המדינות אשר מחייבות אזרחים ישראלים להיכנס לבידוד לאחר החזרה מהן, כאשר מדינות ירוקות אינן מצריכות כניסה לבידוד, ומדינות אדומות מצריכות בידוד.

▪ נכון לעכשיו, ישנן רק 3 מדינות ספציפיות באירופה שנחשבות כירוקות, ומאפשרות כניסה של אזרחים ישראלים אליהן ללא בידוד – יוון, קרואטיה ובולגריה, אך כן יידרש מהנוסעים לבצע בדיקת קורונה טרם הנסיעה, ורק במידה ותוצאות הבדיקה יהיו שליליות תותר כניסה למדינות אלו.
יש להקפיד להגיע עם העתק של תוצאות הבדיקה, ולהציג אותן בנמלי התעופה.
יחד עם זאת – מאחר ומצבי התחלואה משתנים וחלק מהאזורים במדינות אלו מצויים בעיצומו של תחילת גל שני, חשוב לעקוב אחר הנושא ולוודא שלא נעשו שינויים בנהלים ובהנחיות.
כמו כן, ישנן גם מדינות אדומות אשר מאפשרות כיסה של אזרחים ישראלים אליהן ללא צורך בבידוד, אך עם דרישה לביצוע בדיקת קורונה לפחות 72 שעות לפני הטיסה. מדינות כאלו לדוגמא הינן ארצות הברית, ותורכיה.
▪ ישנן גם מדינות כדוגמת בריטניה, אשר דורשות כניסה ל-14 ימי בידוד עם הנחיתה והכניסה למדינה, לכן חשוב מאוד לבדוק מראש את הנהלים טרם הנסיעה ליעד ואף לפני רכישת כרטיס הטיסה, כדי לדעת האם ישלם ליסוע לאותו יעד במידה וההגעה אליו תצריך בידוד.

מה צריך לעשות לפני הטיסה?

▪ בכל הנוגע לביטוחי בריאות וטיסות טרם טיסות לחו"ל בתקופת הקורונה – חלק מחברות הביטוח החלו להכניס כיסויים למקרים קריטיים, כך ששווה לבדוק עם חברת הביטוח שלכם האם הפוליסה שהיא מציעה כוללות אותם. מקרים כאלו יכולים להיות:

– כיסוי למקרה הידבקות בקורונה במהלך השהות בחו"ל  
– כיסוי הוצאות למקרי ביטולי נסיעות בעקבות המצב, וכד'.

חשוב לקחת בחשבון שרכישת פוליסה שלא מכסה מקרי קורונה עלולה לגרור עלויות כספיות של אשפוז, טיפולים רפואיים ובידוד.

▪ במקרה של הופעת תסמינים למחלה (במיוחד במקרי הופעת חום של 38 מעלות במעלה) או הידבקות במחלת הקורונה בזמן השהות במדינה אשר מחייבת בדיקת קורונה טרם ההגעה אליה, לא תורשה עלייה למטוס ועל הנוסע יהיה לשהות במדינה על להחלמתו המלאה, לכן חשוב לוודא מראש שפוליסת הביטוח תכלול כיסויים במקרים של ביטול טיסות.
▪ חשוב לציין כי במקרים מסוימים ובעקבות רגישות המצב, חברות הביטוח עלולות לסרב לבטח נוסעים מגיל 65 ומעלה או לדרוש מהם לבצע בדיקות ולהציג הוכחות המעידות על מצב רפואי תקין, לכן חשוב לקחת זאת בחשבון לנוסעים אשר נמצאים בטווח הגילאים הנ"ל.

חלה חובה על כלל הנוסעים במהלך תקופת הקורונה למלא ולהציג את הטפסים והאישורים הרלוונטיים בעת ההגעה לשדה התעופה, יחד עם כרטיס הטיסה.
את כלל הטפסים ניתן למצוא באתר הרשמי של משרד הבריאות, והם מחולקים למספר קטגוריות בהתאם לסיטואציה:

▪ אזרחים אשר יוצאים ממדינת ישראל: טופס הצהרת נוסע יוצא מישראל
▪ כניסה לישראל ממדינה הנחשבת לירוקה: טופס הצהרת נוסע נכנס לישראל
▪ כניסה לישראל ממדינה הנחשבת לאדומה: טופס הצהרת נוסע נכנס לישראל + טופס בידוד

** את הטפסים יש למלא במהלך 24 השעות שלפני הטיסה הנכנסת או היוצאת ממדינת ישראל
** נוסעים אשר נכנסים למדינת ישראל נדרשים לשמור את האישורים המתקבלים לאחר מילוי הטפסים עד אחרי ביקורת הגבולות, ונוסעים אשר יוצאים מהמדינה נדרשים לשמור את האישורים עד להגעה ליעד.
** כניסה לישראל לאלו אשר אינם אזרחי ישראל תצריך בנוסף לטפסים הרלוונטיים גם אישור כניסה למדינה חתום ע"י שגרירות ישראל במדינה ממנה הם מגיעים.

מדינות מסוימות מחייבות אזרחים ישראלים לבצע גם בדיקת קורונה טרם הכניסה אליהן (חשוב להתעדכן בהנחיות של כל מדינה טרם הנסיעה, מומלץ דרך אתרים רשמיים כגון אתרי רשויות מקומיות ואתרים ממשלתיים). את הבדיקה יש לבצע באחד מבתי החולים המורשים לביצוע בדיקות קורונה פרטיות לפי רשימת בתי החולים המורשים שבאתר משרד הבריאות.
כמה פרטים חשובים אודות הבדיקה:

▪ אל הבדיקה יש להגיע מצוידים בכרטיס טיסה ודרכון
▪ חשוב לבדוק כמה זמן לפני הטיסה יש צורך לבצע את הבדיקה, בהתאם לדרישות מדינה היעד
▪ הבדיקה הינה בדיקה פרטית ומחירה נכון להיום הינו 297 ₪
▪ אין צורך בכניסה לבידוד לאחר ביצוע הבדיקה, אלא אם כן נדרש להיכנס לבידוד מנסיבות אחרות.
▪ לא נדרשת הפנייה מרופא משפחה על מנת לגשת לבצע את הבדיקה.
▪ מסמך תוצאות הבדיקה אשר יינתן לנוסע יהיה בשפה האנגלית, וחובתו של הנוסע לוודא שהוא מכיל את השם המלא של הנוסע באנגלית בהתאם למה שמופיע בדרכון, ואת מספר הדרכון.

על מה צריך להקפיד ביום הטיסה?

▪ יש להגיע לשדה התעופה עם כרטיס הטיסה ועם האישורים על מילוי הטפסים הרלוונטיים (בהמשך למפורט בסעיף " טפסים למילוי טרם הטיסה " שלעיל).
▪ בהגעה לשדה התעופה יבוצע בידוק בטחוני שגרתי, במהלכו יידרש להציג את אישורי מילוי הטפסים.
▪ חלה חובה על כלל הנוסעים להקפיד על הנחיות הבריאות (שמירה על ריחוק של 2 מטרים, הקפדה על הגיינה, עטיית מסכות).
▪ נוסעים אשר אינם תושבי/אזרחי מדינת ישראל יידרשו להציג בנוסף לטפסים הרלוונטיים אישור כניסה למדינה חתום ע"י השגרירות מהמדינה ממנה הם מגיעים.
▪ במקרה של תחילת הופעת תסמינים בעת ההגעה לשדה התעופה (כגון הופעת חום) יש לדווח לצוות ע"מ לקבל ליווי מאחד מאנשי צוות רפואי, ולקבל טיפול וליווי בהתאם.
▪ הכניסה לשדה התעופה מותרת אך ורק לנוסעים בעלי כרטיס טיסה, זאת למעט במקרים חריגים של ליווי נוסעים בעלי מגבלות או קטינים, אשר זקוקים לליווי.

▪ חובה על כלל הנוסעים לעטות מסכה מרגע הכניסה לנמל התעופה (כולל ילדים החל מגיל 7).

▪ במידה והנוסע חלה בעבר בקורונה והחלים – חובה עליו לקבל אישור מתאים מרופא ולהציגו בעת הכניסה לשדה התעופה, ולשמור אותו למהלך כל התהליך בשדה התעופה ועד העלייה למטוס.
▪ בכניסה לשדה התעופה ימדד חום לנוסעים, ולא תותר כניסה לנוסע אשר סובל מתסמינים אשר עלולים להיות משויכים למחלת הקורונה,  כגון חום, איבוד חוש טעם\ריח או קוצר נשימה.

 

▪ חובה על כלל הנוסעים החל מגילאי 6 ומעלה לעטות מסכה עם כיסוי מלא של אזור האף והפה במהלך הטיסה, ולשמור על כללי ההיגיינה אשר נקבעו ע"י משרד הבריאות – שטיפה וחיטוי הידיים לאחר כל מגע בחפץ אשר נמצא בשטח שמכיל אנשים נוספים.
▪ במידה והנוסע מתחיל לחוש תסמינים אשר נחשדים כתסמיני קורונה – עליית חום או איבוד חוש טעם או ריח, הינו מחייב לדווח מידית לאחד מאנשי צוות הטיסה.
▪ במקרה של טיסה עם נוסע אשר התגלה כחולה מאומת – משרד הבריאות ייצור קשר עם הנוסעים ששהו בטיסה עם החולה, ויהיה עליהם להיכנס לבידוד.

על מה צריך להקפיד במהלך השהות בחו"ל?

▪ בנוגע לנהלי הבריאות בחו"ל – יש להתעדכן בנהלים של מדינת היעד טרם הנסיעה, אך באופן כללי יש לעטות מסכות במהלך כל השהות בחו"ל למעט בזמני שהייה בחדר בית המלון.
▪ ניתן לעבור בין מדינות, אך חשוב להקפיד ולבדוק מה הסטטוס של המדינות מהן ואליהן עוברים. במידה ולמשל יבוצע מעבר ממדינה אדומה אל מדינה ירוקה, חשוב לקחת בחשבון שיהיה צורך לשהות במדינה הירוקה לפחות 14 ימים טרם ההגעה חזרה והכניסה למדינת ישראל.

בידודים

▪ במידה והנוסע מפתח סימפטומים אשר עלולים להיות של מחלת הקורונה, יהיה עליו לפנות למוקד רפואי במדינת היעד בה הוא שוהה. חשוב לקחת בחשבון כי גם יידרש מהנוסע להיכנס לבידוד במדינת היעד בהתאם להנחיות של אותה מדינה.

▪ נוסעים אשר מתכננים לשהות במדינה שנחשבת כאדומה מחויבים לשהות בבידוד בהגעת חזרה למדינת ישראל, למעט מקרים בהם המעבר במדינה האדומה היה לצורך טיסת קונקשן בלבד של פחות מ – 12 שעות בשדה התעופה, וללא יציאה מהטרמינל.
כמו כן, נדרש למלא טופס דיווח על בידוד.
▪ הבידוד הינו בגדר חובה גם במידה ובוצעה בדיקת קורונה אשר הניבה תוצאה שלילית.
▪ במידה ומדינת היעד נחשבה לירוקה אך השתנה לאדומה במהלך השהות – גם במקרה זה תידרש כניסה לבידוד עם החזרה לישראל.
▪ הבידוד יכול להתקיים בבית הנוסע כבידוד ביתי, או במקום אחר כגון בית מלון. על חובת הנוסע לספק הוכחה שיש מקום אשר הינו יכול לשהות בו בבידוד באופן מלא למשך 14 ימים. במידה והבידוד יועבר בבית מלון – חובה על הנוסע להצהיר על כך בשדה התעופה.
▪ במידה ומדובר בבידוד ביתי – חובה לשהות במקום מבודד לחלוטין אשר מאפשר שהייה מלאה למשך 14 יום, ולהימנע מהגעה למקום הבידוד בתחבורה ציבורית, למעט נסיעה במונית תוך ישיבה במושב האחורי ועם חלונות פתוחים.
▪ הבידוד נעשה תחת פיקוחה של משטרת ישראל, כך שאם יתגלה כי הנוסע הפר את הבידוד הנ"ל עלול לגרור קנס על סך 5000 ₪.

** כל המידע הנ"ל מעודכן נכון לתאריך: 15.10.2020

מתכננים טיול? לקבלת שיחת ייעוץ ללא התחייבות וללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם

על מה תרצו לדבר?
WhatsApp
Facebook
Email
Twitter
LinkedIn

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

הודו

מזג אוויר בהודו

מזג אוויר בהודו הוא נושא אשר נוטה לפעמים לבלבל לא מעט תיירים, שכן מזג האוויר אינו אחיד בכל המדינה. הודו נחשבת כתת-יבשת שכוללת אזורים שונים,

הודו

חיסונים להודו

מצב התברואה בהודו נחשב לבעייתי, שכן מחלות מסוימות מאוד נפוצות באזורים רבים של המדינה – חלק מהמחלות יכולות לעבור בעקבות חוסר שמירה על היגיינה, חלקן

הודו

טיסות פנים בהודו

הודו היא מדינה בדרום אסיה אשר שטחה משתרע על פני כ- 3,287,000 מ"ר – היא נחשבת למדינה השביעית בעולם בגודלה, והשנייה בעולם מבחינת נפח האוכלוסייה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *