פסטיבלים בהודו – רשימת 15 הפסטיבלים הכי פופולאריים ומומלצים לביקור

תוכן עניינים

אחד הדברים שיותר מאפיינים את הודו, הוא התרבות המרתקת והססגונית שלה – החל מהשווקים והאווירה התוססת ועד אורח החיים המעניין של המקומיים, הודו תמיד תציע לכם מבחר ענק של אטרקציות תרבותיות בכל מקום במדינה בו תטיילו.

אחת החוויות היותר מעניינות ויוצאות דופן בתרבות ההודית הם הפסטיבלים בהודו והחגים השונים הנחגגים ברחבי המדינה, ובמידה ואתם מתכננים טיול עתידי להודו כדאי לכם לחוות לפחות את אחד מבין המגוון הענק של הפסטיבלים המקומיים – הפסטיבלים בהודו הם חוויה מרתקת ובלתי נשכחת, וישאירו לכם זיכרונות בלתי נשכחים מהטיול.

 

להלן, מצעד הפסטיבלים בהודו ששווה לכם לבקר לפחות באחד מהם, ואף יותר במידה ומסלול הטיול שלכם יאפשר זאת:

1. פסטיבל ההולי

פסטיבל הולי בהודו

פסטיבל הולי הוא אחד מהפסטיבלים היותר פופולאריים בהודו ונפאל – חגיגות ההולי מתחילות יום אחרי ליל הירח המלא בחודש פהאלגונה (שיוצא בדרך כלל בסביבות פברואר או מרץ) במספר רב של אזורים במדינה, והן נמשכות כיומיים.
ההולי נחגג גם במדינות נוספות בהן יש ריכוז של אזרחים הינדואיים, כדוגמת פקיסטן, סורינם, מלזיה, מאוריציוס, בריטניה וארצות הברית – אשר מארחת מדי שנה ביוטה את פסטיבל ההולי הגדול ביותר בין המדינות המערביות.


המהות של הפסטיבל:

חגיגות סיומו של החורף, כאשר ההינדים חוגגים את סיום עונת החורף ותחילת עונת הפוריות של האדמה המקומית ואת הצבעים הרבים שמביא איתו האביב – אותם מסמלת האבקה הצבעונית שמושלכת בפסטיבל.

מנהגי הפסטיבל:
בימים שלפני הפסטיבל המקומיים אוספים ערמות של ענפים ועצים, ובערב שלפני החג מדליקים מדורות וחוגגים סביבן. כל החנויות נסגרות לרגל הפסטיבל כדי לאפשר לתושבים המקומיים ולתיירים לחגוג ברחובות ללא הפרעה לעסקים המקומיים.
במהלך ימי הפסטיבל החוגגים זורקים לכל עבר ואחד על השני אבקות צבעוניות (בשפה המקומית האבקות נקראות גלאל), זורקים בלוני מים, מבעירים מדורות ושותים ממשקה ה- Bhang lassi, שהוא שילוב של מריחואנה עם חלב חם.
במהלך הפסטיבל גם מוצאים מתוך המקדשים המקומיים פסלי האל, אשר נישאים על כתפי המקומיים.

מומלץ לחוות את ההולי בפושקר

2. פסטיבל גאנש

עוד אחד ממגוון הפסטיבלים בהודו שאסור לפספס – פסטיבל גאנש (Ganesh Chaturthi) אשר מתקיים בחודשים אוגוסט-ספטמבר נחגג במשך 10 ימים ברחבי כל המדינה.

המהות של הפסטיבל:
הפסטיבל הוא מחווה לאל גאנש (אשר דמותו מורכבת מגוף אדם וראש של פיל),שנחשב לאחד האלים האהובים יותר בתרבות ההינדית.

מנהגי הפסטיבל:
במהלך ימי הפסטיבל מתקיימות תהלוכות ענק, שבמהלכן החוגגים מרימים פסל גדול מימדים בדמותו של גאנש, ובסיומה של התהלוכה הפסל מושלך אל מי הנהר או הים.

3. פסטיבל דורגה פוג'ה

פסטיבל דורגה פוג'ה בהודו

דורגה פוג'ה הוא פסטיבל בהודו אשר מתקיים בדרך כלל בחודשים ספטמבר או אוקטובר במספר ערים במדינה, והוא נמשך כ-5 ימים.

המהות של הפסטיבל:
הפסטיבל הוא מחווה לאלה דורגה – שנחשבת לחלק מהאלים היותר מוכרים בתרבות ההינדו, והוא נחגג כהוקרה לניצחונה על השדים החזקים.

מנהגי הפסטיבל:
הפסטיבל כולל ריקודים ברחובות וטקסים שונים, ובחלק מהערים מושלכים למי הנהר פסלי ענק בדמותה של דורגה.

4. פסטיבל הדיוואלי - חג האורות

דיוואלי נחשב לעוד פסטיבל בהודו שאסור לפספס. הוא מתקיים בדרך כלל בטווח שבין אמצע אוקטובר לאמצע נובמבר בכל רחבי המדינה, ונמשך כ-5 ימים.

המהות של הפסטיבל:
הפסטיבל מסמל את נצחונו של הטוב על הרע, והוא מהווה הנצחה ליום בו האל ראמא חזר לביתו לאחר נצחונו על השד הרע ראוונה, כאשר דרכו הבייתה הוארה באלפי נרות על ידי המאמינים שלו.

מנהגי הפסטיבל:
המקומיים לרוב מקשטים את בתיהם בנרות או נורות חגיגיות וצבעוניות, לובשים בגדים חגיגיים, מפריחים זיקוקים, מעניקים מתנות לבני משפחותיהם, ומקיימים ארוחות חג הכוללות ממתקים הודיים מסורתיים.

ONAM .5

פסטיבל אונאם הודו

פסטיבל האונאם הוא פסטיבל בהודו שמתקיים בעיקר באזור דרום המדינה במדינת קרלה, כאשר הפסטיבלים היותר מומלצים הם אלו אשר מתקיימים בכפרים צ'רוטורטי, קוטאיאם וארנמולה. הפסטיבל מתקיים בסביבות החודשים אוגוסט-ספטמבר, ונמשך כ-10 ימים.

המהות של הפסטיבל:
פסטיבל אונאם ידוע גם בשמו הנוסף "פסטיבל הקציר", ומאחוריו עומד סיפור מהמיתולוגיה ההינדואית העתיקה שלפיו במדינת קרלה שלט בעבר מלך שהיה מאוד אהוב על ידי בני עמו, והיות והאלים ידעו על אהבתו של העם כלפי המלך הם החליטו לאפשר לו לשוב לחיים לאחר מותו פעם בשנה – ועל כן נחגג הפסטיבל כמחווה למלך ולחזרתו בכל שנה.

מנהגי הפסטיבל:
במהלכו של הפסטיבל המקומיים מקיימים תהלוכות מרובות משתתפים כמחווה לחזרתו של המלך בליווי זרי פרחים ססגוניים, מוזיקה וריקודים, מקיימים ארוחות חגיגיות לפי מיטב המסורות של מאכלי המטבח ההודי, מקיימים מירוצי שייט בסירות, ומקשטים את בתיהם ואת הרחובות בתמונות אומנותיות עשויות משזירות פרחים.

Bikaner .6

פסטיבל ביקנר הודו

פסטיבל ביקנר (Bikaner) נקרא גם "פסטיבל הגמלים", והוא מתקיים בביקנר במדינת רג'סטאן בסביבות חודש ינואר.

המהות של הפסטיבל:
מחווה לגמלים במדינה.

מנהגי הפסטיבל:
במהלך הפסטיבל אזרחים מקומיים מכל רחבי המדינה מביאים את הגמלים שלהם אל רג'סטאן כדי להשתתף בתחרויות יופי שונות, כאשר לפני כן הם מבצעים מספר הכנות כגון קישוט וגילוח הגמלים על מנת שייראו במיטבם. כמו כן מתקיים גם יריד מכירה של גמלים, תהלוכות גמלים, מוזיקה ומופעי ריקודים, זיקוקים, ועוד.

Baisakhi .7

פסטיבל באיסקי הודו

פסטיבל באיסקי מתקיים בכל האזורים בהודו בהם קיימת התיישבות של קהילה סיקית, אך האזור שהכי מומלץ להשתתף בו בפסטיבל זה הוא במדינת פנג'אב. הפסטיבל מתקיים באמצע חודש אפריל, ונמשך יום אחד.

המהות של הפסטיבל:
חגיגות ראש השנה ההינדי וחג הקציר.

מנהגי הפסטיבל:
במהלכו של חג הבאיסקי מתקיימים טקסי ריקודים מסורתיים של גברים סיקיים, אשר עונדים לראשם טורבן מרשים, שלרוב צבעו יהיה כתום עז. בנוסף המקומיים מקיימים ארוחות חג חגיגיות עם מיטב המנות המסורתיות הפנג'אביות.

Kumba Mela .8

פסטיבל בהודו אשר נחשב לקצת יותר נדיר הוא הקומבה מלה – פסטיבל זה נערך אחת ל-3 שנים בסביבות חודש ינואר, כאשר בכל פעם הוא מתקיים בעיר אחרת מבין 4 הערים הקדושות: הארידוור, אללהבאד, נאסיק ואוג'אין, והפסטיבל אשר מתקיים בעיר אללהבאד הוא הגדול ביותר מבין הפסטיבלים בכל הערים הללו.

המהות של הפסטיבל:
החג מנציח סיפור ממיתולוגיית ההינדו אשר לפיו במהלך מאבק בין השדים לאלים על כד מלא בשיקוי בעל כוחות על, על הסתיים בכך שהאל ברהמה הצליח לחטוף את הכד, וברח איתו במשך 12 ימים מהשדים. במהלך הבריחה הכד טיפטף 4 טיפות, אשר כל אחת מהן נחתה על 4 הערים וקידשה אותן, ולכן אלו 4 הערים בהן נחגג הפסטיבל.

מנהגי הפסטיבל:
במהלכו של פסטיבל הקומבה מלה נוהרים כמויות של כמליוני מאמינים אל הנהרות הקדושים כדי לטבול בהם – לפי האמונה של המאמינים הטבילה במי הנהר תביא עמה מזל טוב.

9. יום הרפובליקה

יום הרפובליקה בהודו

את חג יום הרפובליקה חוגגים המקומיים בתאריך 26 בינואר בכל שנה בעיר הבירה דלהי.

המהות של הפסטיבל:
חגיגות המועד בו מדינת הודו קיבלה מעמד של רפובליקה.

מנהגי הפסטיבל:
במהלך חג הרפובליקה מתקיימות תהלוכות ענק עם פילים מקושטים בשרשראות פרחים צבעוניות, תושבים מקומיים אשר לובשים תלבושות מסורתיות, מצעדים של הצבע המקומי, מוזיקה וריקודים מסורתיים, ומטסים של חייל האוויר ההודי.

10. Rath Yatra

פסטיבל ראת יאטרה בהודו

פסטיבל ראת יאטרה (קרונות המקדש) מתקיים בסביבות החודשים יוני-יולי בעיר פורי במדינת אוריסה.

המהות של הפסטיבל:
הפסטיבל מנציח סיפור מהמיתולוגיה ההינדית, לפיו האל ג’אגנאת העביר מסע שלם בקרון כדי להגיע לבקר את דודתו.

מנהגי הפסטיבל:
במהלך החג התושבים המקומיים בונים קרון ענק כמחווה לאל ג’אגנאת, וגוררים אותו איתם לסיבוב אשר מתחיל במקדש הראשי, ועובר דרך כל הרחובות.

11. Snake Boat Race Nehru Cup

מרוץ סירות הנחש גביע נהרו בהודו

מרוץ סירות הנחש גביע נהרו הינו אחד מהאירועים הגדולים ביותר אשר מתקיימים במדינת קרלה. המרוץ מתקיים בתעלות המים ליד העיר קוצ'ין באחד מימי השבת שבקרבת אמצע חודש אוגוסט.

מנהגי הפסטיבל:
התחרות מתקיימת בין המוני סירות עץ מסוג Backwaters אשר מושטות במי התעלות.

12. פסטיבל סוף הקיץ

פסטיבל סוף הקיץ בהודו

פסטיבל סוף הקיץ מתקיים בעיר לה (Leh) בתחילת חודש ספטמבר.

המהות של הפסטיבל:
המקומיים מקיימים את הפסטיבל כדי לציין את סיום עונת החקלאות, ולהודות עליה.

מנהגי הפסטיבל:
התושבים והנזירים המקומיים מקיימים מצעד ענק ברחובות, כאשר הם לובשים בגדים טיבטיים מסורתיים ומיוחדים, רוקדים ושרים. במהלך ימי הפסטיבל התושבים מעלים מופעים והצגות ומקיימים מגוון תחרויות ספורט כדוגמת חץ וקשת ופולו. רחובות העיר מקושטים בצבעי זהב, כסף וטורקיז.

13. שבוע היוגה ברישיקש

שבוע היוגה הוא אירוע גדול אשר מתקיים בעיר רישיקש בחודש מרץ.

מנהגי הפסטיבל:
האירוע הנ"ל הינו הזדמנות מצוינת לתרגל יוגה ברמה הגבוהה ביותר, שכן במהלכו מגיעים מאסטרים ליוגה מכל העולם כדי להעביר תרגולים בשיטות שונות לקהל הרחב. במהלך שבוע היוגה נערכים גם סמינרים, סדנאות, ותרגולים – כולם כמובן בתחום והקשר של היוגה.

14. חגיגות יום ההולדת של הדאלי לאמה

יום ההולדת של הדאלי לאמה הוא למעשה פסטיבל אשר מתקיים בעיר דרמסלה בחודש יולי, ונמשך יום אחד.

המהות של הפסטיבל:
חגיגות יום הולדתו של הדאלי לאמה ה-14.

מנהגי הפסטיבל:
בעיר דרמסלה מתקיימות הופעות מוזיקה, התושבים המקומיים עורכים סעודות מסורתיות וחגיגיות ומעבירים סמינרים בנושא הבודהיזם.

15. יום העצמאות של הודו

יום העצמאות ההודי

יום העצמאות ההודי מתקיים בכל רחבי תת היבשת בחודש אוגוסט.

המהות של הפסטיבל:
ציון עצמאותה של המדינה אשר התקבלה בשנת 1947, כאשר הבריטים סיימו את שלטונם במדינה אחרי מעל ל-200 שנים.

מנהגי הפסטיבל:
חגיגות עם מוזיקה וריקודים בכל רחבי המדינה, ונאום של ראש הממשלה אשר בדרך כלל מתקיים במצודה האדומה בדלהי הבירה.

מידע נוסף וטיפים

לסיכום – הפסטיבלים בהודו נחשבים לאטרקציה היותר מרתקת עבור מטיילים – זוהי חוויה של פעם בחיים, ומומלץ מאוד לבקר לפחות באחד מהפסטיבלים שברשימה שלעיל.

במידה ותהיו מעוניינים במידע שימושי נוסף כדי לתכנן את הטיול שלכם בהודו, הנכם מוזמנים לבקר באחד מהמדריכים השימושיים הנוספים שלנו על הודו:

המדריך המלא למטיילים לפני הטיסה להודו – מה עושים לפני הטיסה, מידע חשוב וטיפים
איך מוציאים ויזה להודו?
ויזות תיירות להודו (מדריך מורחב אודות סוג הויזה הנ"ל)
ויזה להודו מסרי לנקה
ויזה להודו מנפאל
טיסות להודו
טיסות פנים בהודו

מתכננים טיול להודו? לקבלת שיחת ייעוץ ללא התחייבות וללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם

על מה תרצו לדבר?
WhatsApp
Facebook
Email
Twitter
LinkedIn

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

המרת מט"ח להודו
הודו

המרת מט"ח להודו – המדריך המלא

  אם התחלתם לתכנן את הטיול הגדול שלכם להודו, קרוב לוודאי שכבר התחלתם לספור את הזמן לאחור לקראת הטיול, לדמיין את עצמכם לוגמים תה דרג'ילינג

Mombai
הודו

מומבאי – תחנת מעבר או עיר מרתקת?

יש כאלה שרק שומעים את השם שלה ונשבעים שכף רגלם לא תדרוך בה, ויש את אלה שמאוהבים בה ורוצים לחזור אליה. הדיון על האם לבקר

קרלה, הודו
הודו

קרלה – המדריך המלא למטיילים

רגועה, נקייה, מזמינה ויפיפייה – אלה רק חלק מהמילים שיכולות לתאר את קרלה – המדינה הנמצאת בדרום תת-היבשת ההודית. קרלה היא אחד המקומות היפים, המעניינים

טאמיל נאדו
הודו

טאמיל נאדו – המדריך המלא למטיילים

טאמיל נאדו הינה מדינה בדרום הודו אשר ממוקמת בין המדינות קרלה, קרנטקה ואנדרה פרד – פני השטח שלה נמדדים בכ-130,158 קמ"ר, ומדד האוכלוסיה שלה עומד

Karnataka
הודו

קרנטקה – המדריך המלא למטיילים

קרנטקה הינה מדינה בדרום הודו אשר מונה מעל ל 64 וחצי מיליון תושבים.הקסם של קרנטקה טמון בניגודיות שלה, כאשר מצד אחד היא כוללת המוני חופים

קראלה - דרום הודו
הודו

המדריך המלא על דרום הודו – עונות מומלצות לביקור, אזורים מומלצים לטיול ואטרקציות שאסור לפספס

בעוד שאזור צפון הודו מאופיין בנופים ובשטחים עצומים לטיולים וטרקים, האזור של דרום הודו מאופיין באווירה יותר טרופית, עמוסה בחופי ים, פסטיבלים ומסיבות.רוב המטיילים אשר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ויזה להודו מנפאל

הודו ונפאל הן שתי מדינות שכנות וקרובות אשר מפרידות בניהן רק כמה שעות בודדות של נסיעה, כך שמטיילים ישראלים רבים עושים את המעבר בין שתי

ויזה להודו מסרי לנקה

הודו היא אחת ממדינות העולם אשר הכניסה אליה והשהות בה מצריכה הנפקה מראש של אשרת כניסה (ויזה) למדינה – גם אם ההגעה נעשית דרך אחת

ויזות עסקים להודו

מי צריך להוציא ויזת עסקים להודו? אזרחים מכלל מדינות העולם, כולל אזרחי מדינת ישראל, אשר מעוניינים לבקר בהודו למטרות עסקים כגון עבודה, ביקור בכנס, פגישות

ויזות תיירות להודו

מי צריך להוציא ויזות תיירות להודו? אזרחים מכלל מדינות העולם, כולל אזרחי מדינת ישראל, אשר מעוניינים לבקר בהודו למטרות תיירות וטיולים, מתבקשים להנפיק ויזת תיירות

המאמרים האחרונים בבלוג שלנו