בואו להכיר את סרי לנקה

תוכן עניינים

סרי לנקה היפהפייה והענייה סובלת שנים מיחסי ציבור גרועים בגלל משברים כלכליים ופוליטיים מתמשכים, אבל בשנים האחרונות היא התחילה לעלות על מפת התיירות העולמית ברצינות. אם בעבר היא משכה אליה כמעט אך ורק תרמילאים הרפתקנים, מאז התפתחו בה עיירות גלישה המפתות גולשים רבים והוקמו בסרי לנקה מלונות בכל הרמות ואף ריזורטים מפנקים המושכים אליהם זוגות ומשפחות.
לפניכם סקירה כללית של היעד התיירותי המסקרן הזה, כולל מידע בסיסי חשוב על סרי לנקה למטייל/ת הישראלי/ת.

הגאוגרפיה והאקלים בסרי לנקה

אם תסתכלו על מפת סרי לנקה תגלו שהיא מדינת אי באוקיינוס ההודי, ונמצאת מדרום-מזרח להודו. פני השטח שלה ברובם הם נמוכים ושטוחים אך הופכת להררית באזור דרום המרכז. האקלים בסרי לנקה הוא טרופי, כלומר חם ולח רוב השנה. יש בה שתי עונות מונסון עיקריות: מאי-יולי, שמשפיעה בעיקר על החוף המערבי והדרומי; אוקטובר-ינואר, שמשפיעה בעיקר על החוף המזרחי. ברוב השנה חם למדי ברוב הארץ, אך באזורים ההרריים שבמרכזה הטמפרטורות צונחות דרמטית ויכול להיות קר.

המטבע בסרי לנקה

המטבע של סרי לנקה הוא רופי סרי-לנקי (סמלו LKR), ובכל רופי ישנם 100 סנט. כישראלים מדובר ביעד תיירותי זול במיוחד, ולמעט הריזורטים היוקרתיים ביותר אפשר לומר שתמצאו בסרי לנקה עלויות מחיה ותיירות נמוכות במיוחד.

דמוגרפיה בסרי לנקה

אוכלוסיית סרי לנקה מונה כ-22 מיליון בני אדם ומורכבת מכמה קבוצות אתניות. הקבוצה הגדולה במדינה (כ-75 אחוז) הם סינהלים, הקבוצה השנייה בגדולה (כ-11 אחוז) הם טמילים סרי לנקים והשאר מתחלקים בין קבוצות אתניות שונות באחוזים בודדים (מורים סרי לנקים, טמילים הודים ועוד). מבחינה דתית רוב האוכלוסייה היא בודהיסטית (כ-70 אחוז), ואחר כך, בסדר יורד, ישנם גם הינדואיסטים (כ-12.5 אחוז), מוסלמים, נוצרים ובני דתות אחרות.

השפה בסרי לנקה

סינהלית וטמילית הן שתי השפות הרשמיות של סרי לנקה, אך האנגלית נפוצה מאוד כיוון שהיא מוגדרת בחוקת המדינה כשפה "מקשרת".

ויזה לסרי לנקה

ישראלים יכולים להיכנס למדינה לאחר שהוציאו ויזה אלקטרונית (e-visa), ובעזרתה לקבל עם הכניסה למדינה ויזת תייר ל-90 יום. אם רוצים להאריך את השהות במדינה יש לבקש הארכה מול משרד ההגירה המקומי. אפשר להוציא דרכנו e-visa בקלות וביעילות – לחצו כאן לפרטים.

ממה כדאי להיזהר בסרי לנקה

סרי לנקה ידעה מלחמת אזרחים, אירועים אלימים ופיגועים קטלניים בעברה (האחרון שבהם ממש לא מזמן, בפיגועי חג הפסחא של 2019) אך נכון להיום המצב הבטחוני בה שקט, ומשרד הביטחון הישראלי לא הוציא עבור הנוסעים אל סרי לנקה אזהרת מסע, מלבד המלצה לשמור על אמצעי הבטיחות הרגילים כישראלים.עם זאת, בעקבות המשבר הכלכלי שיצרה מגפת הקורונה קרסה כלכלת האי, וב-2022 פרצו במדינה מהומות והפגנות סוערות. אלה כבר שככו, ונראה המצב להיום התייצב, אך מומלץ לבדוק לגבי החדשות המקומיות לפני נסיעתכם למקרה שמשהו ישתנה.

נשים ולהט"ב

סרי לנקה אינה מומלצת עבור נשים המטיילות בגפן, והיא עוד פחות מומלצת לאנשים המשתייכת לקשת הלהט"ב – יחסים הומוסקסואליים הם עבירה פלילית שעונשה מאסר במדינה, והמקומיים כמו גם נציגי הרשויות עלולים להיות עוינים מאוד ליחידים או זוגות המזוהים כלהט"ב.
אם אתם משתייכים לקבוצה זו ובכל זאת רוצים לנסוע לסרי לנקה, קחו בחשבון כי תצטרכו להימנע שם לחלוטין מגילויי חיבה רומנטיים עם בן/בת מינכם, ואם אתם נוסעים בזוג אף להימנע מהזמנת חדר הכולל מיטה זוגית, כדי לא לעורר שאלות.

הונאות ותרמיות

מלבד האמור לעיל, כדאי להיזהר מתרמיות והונאות הקשורות במתן שירותים – מהסעות טוק-טוק ועד לזרים שמתלווים אליכם במקדשים "רק כדי לדבר" ואז מציעים להראות לכם מקומות שונים. אם אתם מעוניינים בשירות כלשהו, מומלץ לסגור מחיר עוד לפני קבלת השירות. בכל מקרה, אם נעקצתם, תשמחו לדעת שדווקא במקרי הונאה המשטרה הסרי לנקית נחשבת יעילה, כך שכדאי להתלונן על הרמאי שהפיל אתכם ברשתו.

ועוד אזהרה קטנה אחרונה: קעקועים של בודהה נחשבים פוגעניים, ועלולים במקרים מסוימים אפילו להביא לסילוקכם מהמדינה. אם יש לכם קעקוע כזה, מומלץ לכסות אותו ולא להשוויץ בו למקומיים.

מחוזות בסרי לנקה

סרי לנקה מחולקת לתשעה מחוזות וכדאי לדעת מה הם מציעים:

  1. המחוז המרכזי (עיר בירה: קנדי) – האזור ההררי של האי, ובו צמחייה שופעת, מפלים, ואדיות ונחלים. הוא כולל את אתר הביקור המפורסם בשם "סוף העולם" – צוק תלול מעל תהום בגובה 1,200 מטר בתוך הפארק הלאומי Horton Plains.
  2. מחוז סבראגמובה מדרום-מערב למחוז המרכזי (עיר בירה: רטנאפורה) – המקום בו נמצאת "פסגת אדם" (Adam's Peak) – הר קדוש בבודהיזם ובהינדואיזם. הבודהיסטים משייכים אותו לבודהה, ההינדואיסטים לאל שיווה, וגם נוצרים ומוסלמים מקומיים ראו בו מקום חשוב וקראו לו על שם האדם הראשון התנ"כי. ישנם 6 מסלולים אל מעלה ההר, חלקם אפילו מתאימים לטיפוס עם ילדים. הנופים בסביבת ההר, במהלך הטיפוס ובפסגתו יפהפיים. בנוסף לכך, מחוז זה התברך גם בשפע עצום של מפלים.
  3. מחוז אובה מדרום-מזרח למחוז המרכזי (עיר בירה: בדולה) – ידוע בעיקר כאזור ריזורטים הררי וקריר
  4. מחוז המזרח (עיר בירה: טרינקומלי) – מחוז פופולרי בזכות ריזורטים על החוף.
  5. מחוז צפון-מרכז (עיר בירה: אנוראדפורה) – מחוז עשיר בהיסטוריה ועתיקות מממלכת סרי לנקה הקדומה, לפני יותר מ-2,500 שנים.
  6. מחוז הצפון (עיר בירה: ג'פנה) – מחוז שמתחיל לקבל תשומת לב תיירותית בזכות החופים, עתיקות וטבע טרופי משופע מים, אך עדיין נחשב יחסית לבלתי בטוח עקב נוכחית צבאית מוגברת והימצאות מוקשים בשטחים שונים – מזכרת ממלחמת האזרחים, שהסתיימה ב-2009.
  7. מחוז הצפון-מערב (עיר בירה: קורונגלה) – מחוז עשיר בחיי טבע שכולל את הפארק הלאומי הגדול באי (Wilpattu ), אזור מוצלח לצפות בו בדולפינים ומיקום חביב על צוללנים ואוהבי קייטסרפינג.
  8. מחוז הדרום (עיר בירה: גאלה) – מחוז המבורך בפארקים לאומיים יפים. נמצאת בו גם העיר גאלה ההיסטורית, שכוללת אדריכלות אירופית מימי הכובשים הפורטוגזים במאה ה-16 והכובשים ההולנדים במאות ה-17 וה-18, ושהעיר העתיקה שלה הוכרזה כאתר מורשת עולמי.
  9. מחוז המערב (עיר בירה: קולומבו) – קולומבו היא העיר הגדולה בסרי לנקה והבירה המנהלית והמסחרית שלה. במחוז נמצאים גם ריזורטים פופולריים לאורך החוף.

אוכל בסרי לנקה

אם אתם אוהבים להתנסות במטבחים מקומיים אתם כנראה הולכים לאהוב את המטבח הסרי לנקי, שמושפע מהעבר ההולנדי הקולוניאלי של האי, מהמטבח ההודי, מתוצרת האוקיינוס המקיף אותו, מהמטבח האינדונזי ומעוד מטבחים בדרום-מזרח אסיה. כל זה מיתרגם למטבח שמתבסס על הרבה מנות אורז וקארי, ועשיר גם בצמחי תיבול, דגים, ירקות, פירות ותבלינים. מעבר לכך, סרי לנקה היא היצואנית ההיסטורית הראשית של תבלין הקינמון, שהוא עץ ילידי של האי וגאוות המקום, ולכן צפו למצוא אותו במאכלים רבים. קינמון ציילון (שמה של סרי לנקה בתקופה הקולוניאלית) נחשב עד היום למובחר שבסוגי הקינמון. כאמור, בסרי לנקה עלויות מחיה נמוכות במיוחד וזה נכון גם לאוכל – תאכלו לאכול כאן המון אוכל מקומי טוב במחיר מצחיק. אם תתגעגעו לאוכל מערבי מוכר, תוכלו למצוא כזה בחלק מהמסעדות במלונות היוקרה או ברשתות מזון מהיר בערים הגדולות.

מה יש לעשות בסרי לנקה?

המון. ההיצע של סרי לנקה למטייל יכול להפתיע אתכם:

פעילויות ימיות – גלישת גלים לכל הרמות (יש כאן עיירות גולשים של ממש), גלישת רוח, קייטסרפינג, צלילה, דיג, ראפטינג (למתקדמים), שיט, צפייה בדולפינים ובלווייתנים.

פעילויות נוספות: טיולים רגליים וטרקים, טיפוס סלעים, תצפית בנסיעה ברכבת (מומלץ: מסלול קו הרכבתKandy–Ell  שעובר במשך שבע שעות בתוך נופים מרהיבים), חוויות קולינריות, כדורים פורחים (באזור העיר דאמבולה במחוז המרכזי), ביקור במקדשים, פארקים לאומיים, חוויות רוחניות (במנזרים בודהיסטיים ובריטריטים רוחניים) וכמובן – ריזורטים לנופש רגוע ומפנק.

סרי לנקה עם ילדים

השילוב בין טבע טרופי, חופים יפים ומקדשים מאפשר לכם לבקר את סרי לנקה עם ילדים וליהנות מחוויה משפחתית נהדרת. אם אתם בכלל מתכוונים לצאת לחופשה רגועה בריזורט ולא לצאת ממנו יותר מדי, תוכלו למצוא מקומות ידידותיים גם לקטנים, ובכלל לכל הגילאים.

יהודים בסרי לנקה

הקהילה היהודית באי, שמנתה בעבר כמה אלפי איש, נמחתה בימי הכיבוש הפורטוגזי, וכיום חיים בסרי לנקה מאות בודדות של יהודים. שומרי כשרות בסרי לנקה יכולים למצוא שפע אוכל טוב במטבח המקומי, ובתנאי שלא חשובה להם חותמת הכשרות הרשמית. בית חב"ד סרי לנקה נמצא בעיר הבירה קולומבו ומציע משלוחי קייטרינג של אוכל כשר טרי או קפוא לרחבי האי תמורת תשלום לכל מי שחשובה לו שמירת כשרות בסרי לנקה בהשגחת גורם מוסמך. במקום עצמו נערכות ארוחות שבת וחג, ואף תמצאו בו מסעדה כשרה, מקווה לנשים ואפילו כמה חדרי לינה. כמו כן, בית חב"ד סרי לנקה כולל גם את "חב"ד חופים" – סניף נודד שנמצא בעיירת הגולשים היקדואה מנובמבר עד אפריל בחוף ארוגם ביי ממאי עד אוקטובר.

סרי לנקה הצליחה לסקרן אתכם?

זוהי רק טעימה כתובה קטנה ממה שיש לה להציע. מומלץ להעמיק ולקרוא עליה לפי מה שאתם רוצים שתהיה עבורכם: סרי לנקה לגולשים, סרי לנקה עם ילדים, סרי לנקה לאוהבי תרבות והיסטוריה… אתם בעניין של טרקים בנופים מהממים או בעניין של מסאז' ובטן-גב בריזורט יוקרתי? רוצים להתנסות בגלישת גלים או להתנסות במטבח אקזוטי ועשיר וגם להביא הביתה קינמון ציילון משובח? סרי לנקה יכולה להיות הרבה דברים, ואפשר להתאים את סרי לנקה למטיילים מסוגים שונים.
העיקר – שיהיה טיול נעים!מתכננים טיול? לקבלת שיחת ייעוץ ללא התחייבות וללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם

על מה תרצו לדבר?
WhatsApp
Facebook
Email
Twitter
LinkedIn

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

מדריך הוצאת ויזה למרוקו
מרוקו

איך מוציאים ויזה למרוקו? המדריך המלא

מתכננים טיול למרוקו? בין אם אתם עומדים לבקר במדינה למטרות פנאי, עסקים או לימודים, קבלת ויזה למרוקו היא אחד השלבים החשובים ביותר בהכנות לנסיעה שלכם.במדריך

ויזה למרוקו השוואת מחירים
מרוקו

כמה עולה להוציא ויזה למרוקו? השוואת מחירים

תכנון טיול למרוקו כולל בתוכו מספר שלבי הכנה וארגון, כאשר השלב המשמעותי ביותר הוא קבלת ויזה למרוקו אשר תתאים לנסיבות הביקור. עלויות הויזה למרוקו עשויות

מזג אוויר בסרי לנקה
סרי לנקה

מזג האוויר בסרי לנקה

סרי לנקה האקזוטית על חופיה היפים מושכת אליה יותר ויותר תיירים בשנים האחרונות, מגולשים בכל הרמות ועד זוגות שמגיעים לחופשה רומנטית בריזורט מפנק. עם זאת,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הארכת ויזה לסרי לנקה
סרי לנקה

כיצד להאריך ויזה לסרי לנקה

הארכת ויזה לסרי לנקה יכולה להיות תהליך פשוט, כל עוד אתם מוכנים לכך היטב ומעודכנים לגבי כל הצעדים הדרושים לכך. במדריך זה מנינו עבורכם את

הוצאת ויזה לסרי לנקה
סרי לנקה

מדריך שלב אחר שלב לקבלת ויזה לסרי לנקה

מתכננים טיול למדינת האיים היפה סרי לנקה? אם כן, המדריך הבא הוא במיוחד בשבילכם – הנפקת ויזה לסרי לנקה היא אחד מהדברים שהכי חשוב לארגן

המאמרים האחרונים בבלוג שלנו