מזג האוויר בסרי לנקה

תוכן עניינים

סרי לנקה האקזוטית על חופיה היפים מושכת אליה יותר ויותר תיירים בשנים האחרונות, מגולשים בכל הרמות ועד זוגות שמגיעים לחופשה רומנטית בריזורט מפנק. עם זאת, יש למדינת סרי לנקה מזג אוויר שונה מאוד מהמוכר לנו בישראל, וכדאי לתכנן את הטיול אליה בהתאם. האם יש במדינת סרי לנקה עונות מומלצות לטיול? האם יש באי סרי לנקה עונות גשומות במיוחד? על כך ועוד במאמר שלפניכם.

מידע כללי שחשוב לדעת על מזג האוויר בסרי לנקה

לפני שנגיע לשאלה מהי העונה המומלצת לטיול בסרי לנקה, נספר שבהכללה אפשר לומר שיש למדינת סרי לנקה מזג אוויר טרופי, כלומר טמפרטורות גבוהות, רוחות מתונות ולחות רבה במשך רוב השנה. עם זאת, אף שהיא מדינת אי קטנה יחסית מפליא לגלות עד כמה מזג האוויר שתחוו תלוי באזור שבו תהיו. החדשות הטובות: בכל עונה בשנה יש לפחות אזור אחד שזוכה להרבה ימי שמש, והדבר נכון במיוחד לאזורי החוף.
בכל מקרה כדאי להבין את הטיפוגרפיה שלה כדי לעמוד על הבדלי מזג אוויר מסוימים באזוריה השונים.
סרי לנקה היא אי באוקיינוס ההודי, וכוללת שלושה אזורים גיאוגרפיים שונים: רמות הרריות במרכז, מישורים ורצועת החוף.
בעוד הטמפרטורה הממוצעת השנתית באי נעה סביב 30-28 מעלות צלזיוס, כאמור ישנם הבדלים מסוימים בין האזורים הללו מבחינת מזג האוויר.

ארבע העונות של סרי לנקה

דצמבר-מרץ: עונת המונסון הראשונה – לחות גבוהה במיוחד וגשמים כבדים, ובמיוחד במורדות ההרים בצפון-מזרח האי. ינואר הוא החודש הקריר ביותר במדינה, ובהרים הטמפרטורה יכולה לצנוח בלילה גם ל-5 מעלות צלזיוס.
מרץ-אמצע מאי: עונה יבשה ראשונה בין המונסונים: כשאנחנו כותבים "יבשה" הכוונה היא יחסית לעונות המונסונים. אל תהיו מופתעים אם בעונה זו תיתקלו ברוחות קלות ומדי פעם בגשם מלווה ברעמים וברקים בערבים. מאי הוא החודש החם ביותר במדינה, ואפשר לומר שהוא "השקט שלפני הסערה".
אמצע מאי-אוקטובר: עונת המונסון השנייה: גשמים כבדים, בעיקר במורדות ההרים ובאזור דרום-מזרח של האי.
אוקטובר-נובמבר: עונה יבשה שנייה בין המונסונים. גם כאן הכול יחסי, ועדיין עלולים לרדת גשמים מקריים ואף יכולים להיות ימים בעלי עננות גבוהה.

מזג האוויר במקומות פופולריים בסרי לנקה

מיריסה (Mirrisa)

מיריסה היא עיירת חוף קטנה בחוף הדרומי של האי, אבל יש בה את החוף הנחשב לידוע ביותר בסרי לנקה, והוא מושך אליו גולשים הרפתקנים, משנרקלים ותיירי בטן-גב כאחד. האקלים שלה מוגדר כאקלים טרופי, מה שמבטיח לכם טמפרטורות גבוהות באופן תמידי לכל אורך השנה. מומלץ להגיע לכאן בחודשים ינואר-פברואר, כשהטמפרטורות ביום הן בטווח של 30-25 מעלות צלזיוס וכמעט לא יורד גשם. ספטמבר-אוקטובר הם החודשים הרטובים כאן מבחינת ממטרי גשם. הטמפרטורה, כאמור, חמימה עד חמה כל השנה.

ווליגמה (Weligama)

ווליגמה, עיירת החוף הפופולרית בקרב גולשים בכל הרמות, אמנם נמצאת גם היא בחוף הדרומי של האי אך בניגוד למיריסה האקלים שלה מוגדר כאקלים משווני טרופי, מה שאומר שהיא זוכה לכמות גשמים גבוהה לאורך כל השנה, ללא עונה יבשה. יש כאן למעשה עונה אחת: טמפרטורה חמה ויציבה, לחות גבוהה הכוללת ממטרים ועננות גבוהה מאחר הצוהריים. גם כאן אוקטובר הוא הרטוב ביותר וינואר היבש ביותר בשנה, אבל גם בסביבות ינואר-פברואר אתם עלולים לחוות גשמים תכופים. לסיכום, אם אתם בכל זאת רוצים כמה שפחות ימי גשם, השתדלו להגיע לכאן בינואר-פברואר ולהימנע מלהגיע באוקטובר-נובמבר.

ארוגם ביי (Arugam Bay)

מפרץ ארוגם, השוכן על לשונית יבשה שיוצאת אל האוקיינוס ההודי באזור הדרום-מזרחי של האי, נחשב ל"גן עדן לגולשים", והאקלים שלו מוגדר כאקלים סוואנה טרופי. לאורך כל השנה תיהני כאן ממזג אוויר שמשי וטמפרטורה ממוצעת של 27 מעלות צלזיוס, אך יש כאן עונה שנחשבת "יבשה" ועונה שנחשבת "רטובה" ממבחינת כמות הממטרים. העונה המומלצת היא מאפריל עד אוקטובר, בדגש על יולי, אוגוסט וספטמבר, הן מבחינת כמות הממטרים המועטה והן מבחינת תנאי הגלישה.

אהנגמה (Ahangama) וחוף קאבאלנה (Kabalana)

קאבאלנה הוא עוד אחד מהחופים הפופולריים לגולשים בכל הרמות, ונמצא באחת המקומות היפים ביותר בכל האי – העיירה השלווה אהנגמה, שבה חופים בתוליים יפהפיים ועצי דקל לרוב. היא נמצאת ממש בקצה הדרומי של סרי לנקה, לכיוון דרום-מערב, והאקלים שלה מוגדר כאקלים מונסון טרופי: הרבה שמש, הרבה גשם וטמפרטורה ממוצעת של 26 מעלות צלזיוס לאורך השנה. למרות זאת דווקא יש פה עונה יבשה משמעותית בחודשים ינואר-פברואר-מרץ. פברואר הוא החודש היבש ביותר; מאי הוא הגשום ביותר. מאי-יוני ואוקטובר-נובמבר גשומים במיוחד.

גאלה (Galle )

גאלה, עיר בירת מחוז גאלה שמושכת אליה תיירים גם בזכות העיר העתיקה שבה וגם בזכות חופיה, נמצאת בחוף המזרחי-מערבי של האי, והאקלים שלה מוגדר כאקלים משווני טרופי. אין כאן באמת עונה יבשה, אבל בחודשים ינואר-פברואר תזכו כאן להכי פחות גשם. הטמפרטורה נשארת קבועה פחות או יותר לאורך השנה ועומדת בממוצע על 26 מעלות צלזיוס. עונת המונסון שוטפת את העיר בגשם בחודשים מאי-ספטמבר, והחודשים דצמבר-אפריל נחשבים לנוחים יותר לביקור, כששיא "היובש", כאמור, הוא בשיאו של החורף.

קולומבו (Colombo)

קולומבו, בירת הממשל והעסקים של האי, נמצאת באזור החוף הדרומי-מערבי של סרי לנקה, והאקלים שלה מוגדר כאקלים מונסון טרופי. זה בעיקר אומר שחם ולח כאן כל השנה. בחודשים אפריל-יוני וספטמבר-נובמבר (המשיקים לעונות המונסון הכלליות באי) יורדים כאן גשמים כבדים, ועדיין הטמפרטורה תישאר רוב הזמן קרובה ל-30 מעלות צלסיוס במשך היום.

קאנדי (Kandy)

קאנדי, בירת המחוז המרכזי, ממוקמת במרכז ההררי של האי, והאקלים שלה מוגדר כאקלים אקלים משווני טרופי. בגלל הגובה שלה היא קרירה ורטובה יותר יחסית לערים שבמישור ולאורך החוף. אך עדיין מדובר באקלים טרופי, מה שאומר שרוב השנה תזכו כאן לפחות למעל 18 מעלות צלזיוס. התקופה הכי יבשה בעיר היא בין ינואר לאפריל, וגשמי המונסון הכבדים מורגשים כאן היטב במיוחד בחודשים מאי-יולי ואוקטובר-דצמבר. ממרץ עד אמצע מאי הלחות כאן גבוהה במיוחד (עד 80%) אך הגשמים קלים.

נווארה אליה (Nuwara Eliya)

גם נווארה אליה, בירת מחוז נווארה אליה במרכז המדינה, נמצאת ברמה ההררית של האי, אך האקלים שלה מוגדר כאקלים סב-טרופי הררי (הידוע גם בשם אקלים ימי). מה זה אומר? שכאן אין מה שנחשבת כעונה יבשה, וצפויים בה ממטרים רבים. מה שכן, מי שרוצה להתקרר קצת מהחום השורר באי ישמח לגדול שהטמפרטורה הממוצעת בעיר בדרך כלל לא עולה על 20 מעלות צלזיוס במשך כל השנה. בחורף הלילות עלולים להיות קרים ממש ואפילו נושאי כפור, אבל במהלך היום תמיד מתחמם כאן במהירות.

טרינקומלי (Trincomalee)

טרינקומלי, עיר נמל חשובה הכוללת אתרים היסטוריים, ממוקמת בחוף המזרחי של האי, והאקלים שלה מוגדר אקלים סוואנה טרופי (הידוע גם בשם אקלים טרופי רטוב ויבש). כאן יש בעיקר שתי עונות: עונה יבשה (במרץ-יוני) ועונה רטובה – בשאר חודשי השנה. עם זאת, לאורך כל השנה הטמפרטורה שלה במשך היום בדרך כלל לא חורגת כמעט מ-30 מעלות צלזיוס.

אנוראדאפורה (Anuradhapura ) אנוראדאפורה, שהוכרזה באתר מורשת עולמי בזכות עתיקות של תרבות הסינהלה, שוכנת במישור של צפון האי, והאקלים שלה מוגדר אקלים סוואנה טרופי, כמו בטרינקומלי. ההבדל (הקטן) ביניהן הוא שהטמפרטורה הממוצעת במשך היום באנוראדאפורה מעט חמה יותר, ובדרך כלל מדובר ב-32 מעלות צלזיוס.

השורה התחתונה: מתי מומלץ לטייל בסרי לנקה?

האם בכלל יש באי סרי לנקה עונה מומלצת? התשובה היא: תלוי לאן אתם נוסעים.
בטיול לאזורים ההרריים ולחופים המערביים והדרומיים: מומלץ להגיע מדצמבר עד אפריל (זו גם נחשבת לעונת השיא באי מבחינה תיירותית).
בטיול לערים לחופים המזרחיים: מומלץ להגיע בין מאי לספטמבר.

לסיכום, יש לסרי לנקה עונות מונסון ועונות שנחשבות יבשות, אבל גם בהן עליכם לצפות לממטרים אקראיים. למרות זאת, מי שאוהב מזג אוויר חם ימצא ברחבי סרי לנקה מזג אוויר חם במשך כל השנה, ואפילו בחלק מאזורי ההר, שיכולים להיות אפילו קרים בלילה, יש מזג אוויר נוח ונעים במשך היום. ואם אתם מאלה שבאים לסרי לנקה בשביל הים, תוכלו לנוע בהתאם לעונות על רצועת החוף וליהנות ממזג אוויר שמשי וחם לאורך כל השנה.

כמות הגשמים הממוצעת בסרי לנקה לפי חודשים:

טמפרטורות מינימום ומקסימום בערים מרכזיות לפי חודשים:

מתכננים טיול? לקבלת שיחת ייעוץ ללא התחייבות וללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם

על מה תרצו לדבר?
WhatsApp
Facebook
Email
Twitter
LinkedIn

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

מדריך הוצאת ויזה למרוקו
מרוקו

איך מוציאים ויזה למרוקו? המדריך המלא

מתכננים טיול למרוקו? בין אם אתם עומדים לבקר במדינה למטרות פנאי, עסקים או לימודים, קבלת ויזה למרוקו היא אחד השלבים החשובים ביותר בהכנות לנסיעה שלכם.במדריך

ויזה למרוקו השוואת מחירים
מרוקו

כמה עולה להוציא ויזה למרוקו? השוואת מחירים

תכנון טיול למרוקו כולל בתוכו מספר שלבי הכנה וארגון, כאשר השלב המשמעותי ביותר הוא קבלת ויזה למרוקו אשר תתאים לנסיבות הביקור. עלויות הויזה למרוקו עשויות

בואו להכיר את סרי לנקה
סרי לנקה

בואו להכיר את סרי לנקה

סרי לנקה היפהפייה והענייה סובלת שנים מיחסי ציבור גרועים בגלל משברים כלכליים ופוליטיים מתמשכים, אבל בשנים האחרונות היא התחילה לעלות על מפת התיירות העולמית ברצינות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הארכת ויזה לסרי לנקה
סרי לנקה

כיצד להאריך ויזה לסרי לנקה

הארכת ויזה לסרי לנקה יכולה להיות תהליך פשוט, כל עוד אתם מוכנים לכך היטב ומעודכנים לגבי כל הצעדים הדרושים לכך. במדריך זה מנינו עבורכם את

הוצאת ויזה לסרי לנקה
סרי לנקה

מדריך שלב אחר שלב לקבלת ויזה לסרי לנקה

מתכננים טיול למדינת האיים היפה סרי לנקה? אם כן, המדריך הבא הוא במיוחד בשבילכם – הנפקת ויזה לסרי לנקה היא אחד מהדברים שהכי חשוב לארגן

המאמרים האחרונים בבלוג שלנו